NARODOWE CZYTANIE 2016

W sobotę 3 września 2016 r. przez cały dzień w górach, nad morzem, parkach i ogrodach, parafiach, szkołach
a przede wszystkim w bibliotekach trwało Narodowe Czytanie. Do akcji przyłączyła się również Gmina Lelów. Uroczystego otwarcia  Lelowskiego Narodowego Czytania 2016 dokonał Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda, który zwrócił uwagę na potrzebę wzmocnienia  poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury, nadmienił, że publiczne czytanie i słuchanie  opowieści o minionych czasach wśród odbiorców pielęgnuje poczucie bycia częścią wspólnoty, skłania do miłości, uczciwości i lojalności.

Następnie odczytano list inaugurujący akcję przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.  Aby przybliżyć życie i twórczość  pierwszego  polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla uczennica Gimnazjum przygotowała
i przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Po prezentacji przystąpiono do czytania cz. I adaptacji „Quo vadis”, która  zachowała ducha tej powieści, urodę języka i została stworzona specjalnie na tę okazję przez Tomasza Burka krytyka literackiego, eseistę, literaturoznawcę. Inaugurując Lelowskie Narodowe Czytanie Wójt Gminy przeczytał pierwszy fragment części „Petroniusz obudził się koło południa”. Następnie lektorami byli przedstawiciele różnych instytucji:

- Urzędu Gminy i Ośrodka zdrowia
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku 
- Gimnazjum w Lelowie,  
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, 
- Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Nakle, 
- Szkoły Podstawowej w Podlesiu,  
- Klubu Seniora, 
- Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego w Lelowie.

Obok imponującego dzieła życia, które wyszło spod pióra Henryka Sienkiewicza, pracownicy lelowskich bibliotek wraz z Marcinem Łypińskim przedstawili przednie anegdoty dotyczące życia autora. Nic tak bowiem nie ubarwia życiorysu jak dobra anegdota, wkraczająca w życie osób znanych i podziwianych.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek i zdjęć Henryka Sienkiewicza.

Okolicznościowa pieczęć, nadesłana przez Kancelarię Prezydenta, posłużyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Była kawa, herbata i pyszne ciasta, a na koniec podano ciulim – tradycyjną potrawę lelowską. Jak wiadomo wspólne pożywienie zbliża ludzi do siebie i sprawia, że widoczne stają się takie aspekty życia społecznego jak wspólnota czy wymiana społeczna. Są okazją do zadbania o siebie nawzajem. Uczą szacunku i dają poczucie bezpieczeństwa.

Lelowskie Narodowe Czytanie przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" – z Filią w Lelowie. Konferansjerem był Marcin Łypiński, poeta, przyjaciel książek i bibliotek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i zapraszamy na przyszłoroczną
edycję Narodowego Czytania.