II POWIATOWY PIKNIK LITERACKI W LELOWIE

W sobotę 8 czerwca 2019 r. odbył się II Powiatowy Piknik Literacki w Lelowie. Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie. Piknik rozpoczęto od wręczenia nagród zwycięzcom, ogłoszonego wcześniej II Powiatowego Konkursu Literackiego "Koniecznie przeczytaj". Nagrody oraz piknik sfinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Przybyłych na piknik uczestników powitała Anna Teleszko – Dyrektor GBP w Lelowie. Obecni byli: Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów, Władysław Jaworski Przewodniczący Rady Gminy Lelów wraz z Radnymi Lelowa, Marianna Dziura Radna Rady Powiatu Częstochowskiego, Beata Grzanka Dyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie, Janusz Krakowian zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego, Henryk Nowak Sekretarz Gminy Lelów, kierownicy jednostek organizacyjnych naszej Gminy – Ewa Molenda Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, Renata Samek Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, Dorota Kulawiak Kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN “WOM”, Anna Knysak Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego wraz z pracownikami Biblioteki Publicznej w Częstochowie, Mirosław Skrzypczyk Prezes LTH-K w Lelowie, Dyrektorzy i pracownicy Bibliotek Publicznych Powiatu Częstochowskiego, nauczyciele, uczniowie, rodzice, seniorzy i czytelnicy. Imprezę uświetnił spektakl na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej pt. “O Słodkiej Królewnie i Pięknym Księciu” w wykonaniu Teatru Malutkiego. W dalszej części programu odbyło się spotkanie z  Karoliną Wilczyńską – autorką literatury obyczajowej, jedną z najpopularniejszych pisarek w naszej Bibliotece. Oprócz chętnie czytanej sagi “Stacja Jagodno” ma na swoim koncie m. in. cykl powieściowy pt. “Rok na Kwiatowej” czy serię “z Nataszą”.  Wywiad z pisarką jak i całość wydarzenia prowadziła Pani Anna Boraczyńska z Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Zainteresowani i chętni, po wywiadzie mogli nabyć najnowsze pozycje wraz z dedykacją i podpisem autorki. Najwierniejsi czytelnicy zamienili z nią kilka słów i uwiecznili ten moment na wspólnych fotografiach. Każdy mógł skosztować potrawę regionalną Lelowa – ciulim, przygotowany i ufundowany przez Dyrektora i pracowników GBP w Lelowie oraz in. sponsorów. Występ iluzjonisty, który wzbudził zachwyt i ciekawość uczestników w różnym wieku, a także dostarczył im wiele radości zakończył dzień pełen wrażeń. Jedną z ulubionych atrakcji dla dzieci było malowanie twarzy, gdzie do końca trwania pikniku kolejka nie malała. W trakcie imprezy dzieci chętnie brały udział w wielu grach i zabawach przygotowanych przez pracowników Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Podczas pikniku odbyła się prezentacja wozu strażackiego OSP Zbyczyce. Wszyscy goście byli wielokrotnie częstowani “słodkimi krówkami” promującymi Piknik oraz otrzymali zakładki do książek przygotowane specjalnie na tę okazję. Dodatkowymi atrakcjami były dmuchańce, basen z piłeczkami, lody, popcorn, stoiska gastronomiczne oraz stoisko Oriflame. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja historii i działań GBP w Lelowie przygotowana na planszach oraz wystawa plastyczna plakatów promujących czytelnictwo.
Piknik odbył się na placu udostępnionym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lelowie, wyposażony w parasole, ławki i sprzęt piknikowy Urzędu Gminy Lelów oraz Biblioteki Publicznej w Częstochowie.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację Pikniku Literackiego.