NARODOWE CZYTANIE 2021

W sobotę 4 września 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury i mimo upływu kolejnych dziesięcioleci nie traci na swojej aktualności.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lelów, Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie.

Gości przywitała kierownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i zaprosiła do zabrania głosu Sekretarza Gminy Lelów, który w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do początkowych lokalnych edycji Narodowego Czytania.
Następnie odczytano list inaugurujący akcję przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Po wprowadzeniu w genezę i problematykę utworu przez uczennicę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie zaprosiła do czytania aktu I dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

W rolę narratora wcielił się pracownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie a lektorami byli przedstawiciele różnych instytucji:
– Urzędu Gminy,
– Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w Lelowie,
– Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy
w Bogumiłku,
– Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, 
– Szkoły Podstawowej w Podlesiu,
– właściciele Jurajskiej Spiżarni w Białej Wielkiej,
– Szkoły Podstawowej w Ślęzanach,  
– Klubu Seniora.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa ilustracji dotyczących dramatu i kadrów z adaptacji teatralnych. Można było również obejrzeć przekrój wszystkich lokalnych odsłon Narodowego Czytania oraz pamiątkowe książki z poszczególnych edycji otrzymane z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za udział i zaangażowanie w realizację Narodowego Czytania 2021 r. i zapraszamy za rok.