NARODOWE CZYTANIE „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

W sobotę 2 września 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie odbyła się szósta edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania 2017. Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektorkę GBP w Lelowie głos zabrał Sekretarz Gminy, który wyraził m.in. zadowolenie z faktu iż na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na mapie Polski wśród ponad 2000 zgłoszeń do Narodowego Czytania znów widnieje Gmina Lelów. Wspomniał o bohaterach „Wesela”, tradycji i ogromnym znaczeniu arcydramatu, trwającym nieprzerwanie od 1901 roku

NARODOWE CZYTANIE 2017
“WESELE” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

W sobotę 2 września 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie odbyła się szósta edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania 2017.

Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektorkę GBP w Lelowie głos zabrał Sekretarz Gminy, który wyraził m.in. zadowolenie z faktu iż na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na mapie Polski wśród ponad 2000 zgłoszeń do Narodowego Czytania znów widnieje Gmina Lelów. Wspomniał o bohaterach „Wesela”, tradycji   
i ogromnym znaczeniu arcydramatu, trwającym nieprzerwanie od 1901 roku.

Następnie P. Dyrektor przeczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uczennica Gimnazjum przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz „Wesela”.   
Pani kierownik PBP RODN „WOM” przedstawiła uczestników – bohaterów „Wesela”.

Po wprowadzeniu gości spotkania w atmosferę dzieła przystąpiono do czytania I aktu adaptacji „Wesela”. Lektorami byli Przedstawiciele Urzędu Gminy, Publicznego Ośrodka Zdrowia, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Zwierkowskiego, Klubu Seniora, Szkoły Podstawowej w Podlesiu, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lelowie oraz Marcin, poeta, przyjaciel książek i bibliotek. Na koniec zaprezentowano cytaty i anegdoty około „Weselne”. Chętni obejrzeli wystawę ilustracji dotyczących dramatu oraz kadrów z adaptacji filmowej dzieła i teatru, jak również otrzymali pamiątkowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach książki.

Wszystkich uczestników – jak za dawnych czasów – przyjęto ciastem drożdżowym oraz chlebem ze smalcem
i ogórkiem.

Lelowskie Narodowe Czytanie przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli “WOM” – z Filią w Lelowie.

Uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.