Blog
WAKACJE Z KSIĄŻKĄ

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ
Wakacje każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wspaniałą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Nasza biblioteka postanowiła przygotować na ten czas dla najmłodszych czytelników wiele ciekawych atrakcji – aktywności ruchowe, zabawy umysłowe i plastyczne. Podczas spotkań dzieci mogą “poruszać się” szlakiem najwspanialszych miejsc naszej okolicy jakimi są zamki – poznawać związane z nimi podania, baśnie i legendy. Czytanie legend pozwala dzieciom na poznanie części prawdy historycznej osnutej wokół wydarzeń fantastycznych.
7 lipca rozpoczęliśmy swoją „podróż po zamkach” od Lelowa. Dzieci umieściły na specjalnie przygotowanej mapie lelowski zamek, a następnie udały się do Izby Tradycji. Tam dowiedziały się, że niegdyś w Lelowie stał zamek, który nie przetrwał do dzisiejszych czasów oraz wysłuchały legendy o słynnej Esterze. Obejrzały znajdujące się tam eksponaty, a następnie rozwiązywały związane z nimi zagadki. Po krótkim odpoczynku, przy smacznym poczęstunku, przystąpiliśmy do zabaw – szukanie duszków, które ukryły się w bibliotece oraz przejście przez labirynty. Na zakończenie dzieci wysłuchały bajek „Stworki, duszki i potworki” oraz „Duszek Kłopociuszek
w zaczarowanym zamku” i rozwiązywały przygotowane przez duszka zagadki.
8 lipca spotkanie minęło pod znakiem zamków znajdujących się w Mirowie i Bobolicach. Dzieci wysłuchały legendy
o „Mirze i Bobolu”. Następnie przyklejając zamki zaznaczyły miejsce ich położenia na mapie. Dużą radością dla dzieci było wykonanie makiety zamku. Dowiedziały się jak w domowych warunkach można zrobić własny, wybuchający wulkan. Największym zainteresowaniem cieszył się „wybuch lawy”. Zobaczyły jak można nadmuchać balon bez użycia ust oraz jak zamknąć wodę w słoiku.
9 lipca tym razem nasi milusińscy mogli posłuchać legendy związanej z zamkiem w Olsztynie. Na spotkaniu pojawiły się nowe osoby, więc postanowiliśmy pokazać im doświadczenia wykonywane w dniu poprzednim jak również całkiem nowe – „tornado w butelce”. Dzieci przebrały się za ulubione postacie, były czarownice, królewna, pocahontas, pojawił się także szkielet i mała tancereczka. Mali czytelnicy po przejściu przez specjalnie przygotowane zadania, zostali pasowani na „przyjazne duszki biblioteki”. W konkursie na najładniejszy strój „Sam/a zostań strachem” wszyscy zostali zwycięzcami, w nagrodę otrzymali słodki upominek.
10 lipca tradycyjnie rozpoczęliśmy spotkanie od czytania legendy. Dziś przyszła kolej na „Sabat na Łysej Górze” – legendę o czarownicach. Podczas czytania dzieci szukały dwóch koziołków w oczach. Legenda mówi, że po tym poznaje się czarownice. U nas nikt u nikogo takich koziołków nie zobaczył. Dzieci rozwiązywały zagadki, była zabawa z kostką, polegająca na tym, że każdemu numerowi na kostce odpowiadało jedno zadanie do wykonania. Zabawa – taniec wprowadziła wszystkich w bardzo przyjemny nastrój. Na koniec uczestnicy spotkania zagrali
w gry planszowe.
13 lipca „odwiedziliśmy” Chełmskie Podziemia Kredowe i „spotkaliśmy” znajdującego się w nich Ducha Bielucha oraz Białego Niedźwiedzia. Dzieci wysłuchały bajeczki „Kłótnia w tornistrze”. Następnie była zabawa, która polegała na tym, że dzieci chodziły dookoła pajęczego toru przeszkód w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichła dzieci szybko zbierały rozsypane klocki o kolorze podanym przez opiekuna. Była też konkurencja pt. „Znikające przedmioty”. Pod koniec zajęć uczestnicy namalowali obrazki.
14 lipca dzieci wysłuchały legend związanych z zamkiem w Ogrodzieńcu „O czarnym psie”. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy ruchowe i taneczne. Zabawa ta wywołała wśród dzieci dużą dawkę dobrego humoru. Po takim wysiłku była też pora na odpoczynek przy soczkach i ciasteczkach. Następnie wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówki.
15 lipca spotkanie rozpoczęło się inaczej niż zwykle. Wszyscy chętnie malowali obrazki oraz robili kolorowe żuczki. Dzieci z wielką radością czytały bajeczki, gdyż chciały zaprezentować swoje umiejętności w czytaniu młodszym kolegom. Przyszedł też czas na ulubione przez naszych milusińskich zabawy taneczne i ruchowe. Uśmiechom i zadowoleniu nie było końca.
16 lipca naszym zwyczajem rozpoczęliśmy spotkanie od czytania bajeczek. Następnie dzieci malowały obrazki. Tematyka była dowolna, więc każdy mógł namalować co mu wyobraźnia podpowiadała. Aby się trochę poruszać były zabawy z balonami oraz w kółeczku przy muzyce.
17 lipca wszyscy uczestnicy zajęć mieli możliwość czytania wybranych przez siebie bajeczek. Później był czas
na eksperymenty, które nie tylko uczą, ale i bawią dzieci. Tak było i tym razem. Dzieci mogły zobaczyć „morze”
w butelce, a także przekonać się jak zachowują się ciecze nienewtonowskie. Na zakończenie dzieci wspólnie zrobiły gniotka.
20 lipca tematem przewodnim spotkania były krasnoludki. Dzieci chętnie słuchały i dzieliły się swoją wiedzą na temat krasnali. Czytaliśmy wiersze i bajeczki tj. „Królewna Śnieżka”, „Krasnoludki”, „Krasnalek” i „Trzy wesołe krasnoludki”. Po wysłuchaniu tekstów i krótkiej dyskusji mali czytelnicy przystąpili do robienia krasnoludków.
Pod koniec zajęć były ulubione przez naszych milusińskich zabawy przy muzyce oraz krzyżówki.
21 lipca dzieci wysłuchały bajeczek pt. „Wesołe kotki” i „W cukierni”. Następnie była zabawa z piłeczką |
22 lipca zaczęliśmy spotkanie od wysłuchania legendy związanej z zamkiem w Lipowcu. Następnie były zabawy integracyjne polegające na naśladowaniu drugiej osoby oraz zabawa w łosia. Wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy wybrane piosenki. Dzieciom najbardziej spodobały się kalambury, podczas których naśladowały zwierzęta mieszkające na wsi. Poza tym mali czytelnicy poznali bajeczkę o “Niegrzecznej żabce”, którą później zilustrowały. 23 lipca odkrywaliśmy magiczny świat smoków. Dzieci zapoznały się z legendami o Smoku Wawelskim oraz Zamku Krakowskim. Następnie zilustrowały przedstawioną historię. Czas urozmaicały nam zabawy ruchowo – taneczne oraz zgadywanki. Poznaliśmy również bajkę o „Ustępliwym smoku”, dzięki której dowiedzieliśmy się, iż nie można oceniać innych po wyglądzie. 24 lipca dzieci czytały wybrane przez siebie baśnie Andersena. Nie mogło zabraknąć pięknych ilustracji, tak więc mali czytelnicy tworzyli rysunki na podstawie ulubionych baśni. Spotkanie stało się ciekawsze dzięki zajęciom ruchowym, a także licznym zagadkom, z którymi nasi milusińscy jak zwykle doskonale sobie poradzili. |