WYCIECZKA Z CHORWACJI

W ramach XVI międzynarodowego spotkania folklorystycznego pt. „Z daleka i z bliska”, Gmina Lelów gościła zespół z Chorwacji. Władze Gminy, pracownicy GBP oraz Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej zorganizowali spacer, w trakcie którego goście mieli możliwość poznania historii naszej okolicy. W czwartek ( 03.07) w godzinach przedpołudniowych wspólnie odbyliśmy wycieczkę po najbardziej interesujących zakątkach Lelowa.

W ramach  XVI  międzynarodowego spotkania folklorystycznego pt. „Z daleka i z bliska”, Gmina Lelów gościła zespół z Chorwacji. Władze Gminy, pracownicy GBP  oraz Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej zorganizowali spacer, w trakcie którego goście mieli możliwość poznania historii naszej okolicy. W czwartek ( 03.07) w godzinach przedpołudniowych wspólnie odbyliśmy wycieczkę po najbardziej interesujących zakątkach Lelowa.  Wycieczkę rozpoczęliśmy od miejsca w którym przez kilkaset lat znajdowała się „Brama Nakielska” czyli główna brama prowadząca do dawnego miasta. Następnie nasi goście obejrzeli grób Cadyka Davida Bidermana oraz budynek dawnej synagogi.  Kolejnym przystankiem był lelowski rynek, który wraz z ulicami do niego przyległymi, zachował swój dawny, unikalny charakter. Po krótkim odpoczynku grupa udała się do kościoła parafialnego. Zarówno tutaj jak i w uprzednio wymienionych miejscach, nasi goście mieli możliwość wysłuchać ciekawych opowieści związanych
z lelowskimi zabytkami i bogatą historią naszej okolicy.  Na koniec cała grupa odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Izbę Tradycji Ziemi Lelowskiej gdzie oglądano przede wszystkim eksponaty związane z kulturą ludową.  Nasi goście byli zachwyceni historią Lelowa oraz gratulowali nam powstania Izby Tradycji, w której mogli podziwiać przedmioty niegdyś używane przez naszych przodków.