WYCIECZKA ZE ŚLĄSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ

W piątek 5września br. gościliśmy wycieczkę ze Śląskiej Organizacji Turystycznej. Do Lelowa przyjechała grupa 37 osób wśród których znaleźli się przewodnicy i informatorzy turystyczni, a także prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Pani Agnieszka Sikorska. Początkowo goście obejrzeli grób Cadyka Dawida Bidermana oraz budynek dawnej synagogi. Następnie udali się do kościoła pw. św. Marcina, a po drodze obejrzeli lelowski rynek oraz wysłuchali opowieści związanych z dawnym Lelowem.

W piątek 5 września br. gościliśmy wycieczkę ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.  Do Lelowa przyjechała 37 osobowa grupa, wśród których znaleźli się przewodnicy i informatorzy turystyczni, a także prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej  Pani Agnieszka Sikorska.  Początkowo goście obejrzeli grób Cadyka Dawida Bidermana oraz budynek dawnej synagogi. Następnie udali się do kościoła  pw. św. Marcina, a po drodze obejrzeli lelowski rynek oraz wysłuchali opowieści związanych z dawnym Lelowem. W świątyni mieli możliwość zapoznania się z jej historią. Obejrzeli też kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia oraz zaznajomili się z wydarzeniami  jakie rozegrały się w lelowskim kościele i jego sąsiedztwie 4 września 1939 roku.  Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła tak zwana ”Ściana straceń”  w której wciąż tkwią pociski wystrzelone z niemieckich karabinów w trakcie egzekucji mieszkańców Lelowa.

Później cała grupa wybrała się do Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej gdzie mieli okazję zobaczyć eksponaty związane z etnografią oraz wystawę zatytułowaną „7 Dywizja Piechoty, Lelów 1939”. Na koniec wszyscy weszli do pomieszczeń Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie mieli okazję spróbować lelowskiego specjału czyli Ciulimu przygotowanego przez spółdzielnię „Vena”. O lelowskiej potrawie opowiedział Wójt Gminy Lelów, Pan Jacek Lupa. Władze gminy przekazały specjalne upominki i pamiątki z Lelowa oraz pożegnały przybyłych gości.